Úvod / Články / Tradiční mýdla na praní: Ne vždy jsou tekuté či v prášku
Tisk

Tradiční mýdla na praní: Ne vždy jsou tekuté či v prášku

Jde o ověřenou recepturu, která vždy splnila svůj účel. Řeč je o pevných mýdlech na praní, které byly v minulosti hitem.

Tradiční mýdla na praní: Ne vždy jsou tekuté či v prášku
Používali ho ještě naše babičky a prababičky. Jde o ověřenou recepturu, která vždy splnila svůj účel. Řeč je o pevných mýdlech na praní, které byly v minulosti hitem. Používaly se pravidelně na ruční praní. A přestože jejich dnes nahradili prací prášky, gely či kapsle, někdy se pevné mýdlo na ruční praní může hodit.
 
Tradice ověřená časem

Klasické tuhé mýdla v historii sehrály svou roli. Stačilo dřevěné koryto, valcha (vroubkovaná deska ze dřeva nebo dnes i z plastu), teplá voda a jelen. Tato metoda praní byla populární ještě v polovině 20. století. Nejstarší zmínka o praní pochází z roku 2 800 p. n. l. Tehdy se pralo při řekách na kamenech. Valcha a jelen byly tedy velkým pokrokem. Co to je za jelena?

Tak se nazývalo ručně vyráběné tuhé mýdlo určené k praní oblečení. Mýdlo se buď strouhy do koryta nebo se v celosti třelo o oblečení a to se následně oplachovali. Babičky či prababičky by si ještě na některé z těchto "rituálů" zmínili. Zástupcem v tomto segmentu je i kvalitní jádrové mýdlo z dílny tradičního výrobce Zenit Čáslav.

Proč tuhé mýdlo?

Pokud vyhledáváte ekonomicky a rovněž prakticky šetrné praní, tuhé mýdlo je přesně touto alternativou. Tuhé mýdla jsou většinou bez chemických aditiv a některé dokonce i bez parfémů. Jsou šetrné vůči vláknům prádla. Obsahují aktivní látky, které efektivně odstraňují nečistoty a skvrny. Praní s tzv. jelenem je skutečně šetrné a nenáročné, pokud samozřejmě nepočítáme, že jde o ruční - manuální praní.
 
Jednoduchý návod - z tuhého tekuté

Možná budete překvapeni, ale vězte, že máme pro vás "radu nad zlato". Drahé tekutá mýdla a čisticí prostředky teď stranou. Stačí vám totiž tuhé mýdlo na praní, hrnec s vodou a pokud chcete, vámi zvolený esenciální olej.
 
Vodu necháte sevřít, složíte z plamene, nastrouháte mýdlo a postupně vmícháváme do vody, dokud se nerozpustí, postupně bude hmota houstnout. Nezapomeňte přidat i esenciální olej. Podle hustoty přidáváte vodu nebo mýdlo. Použít lze i specifické tuhé marseilské mýdlo, které samo o sobě obsahuje olivový nebo palmový olej. Lze jej použít na praní i běžnou hygienu.

 

Galerie k článku

K článku nebyly přidané žádne jiné obrázky.

Přílohy

K článku nebyly přidané žádne přílohy.

Komentáře k článku

Doposud nebyl přidaný žádný komentář.

Komentáře mohou přidávat jen registrovaní uživatelé.

Vybrané články

Tradiční mýdla na praní: Ne vždy jsou tekuté či v prášku

Tradiční mýdla na praní: Ne vždy jsou tekuté či v prášku

Jde o ověřenou recepturu, která vždy splnila svůj účel. Řeč je o pevných mýdlech na praní, které byly v minulosti…

Zbavte se prachu v domácnosti! Máme pro vás tyto účinné tipy

Zbavte se prachu v domácnosti! Máme pro vás tyto účinné tipy

Prach je nejtypičtějším druhem nečistoty, které se nikdy nemožně úplně zbavit, ale minimálně jej lze eliminovat.…

Mytí rukou: Důležité, jako nikdy předtím!

Mytí rukou: Důležité, jako nikdy předtím!

Jde o ten nejjednodušší způsob, jakým lze zabránit šíření infekčních chorob. Zároveň však myslete na to, že…

Nezničte si pěkný stůl a parkety. Jak pečovat o dřevo?

Nezničte si pěkný stůl a parkety. Jak pečovat o dřevo?

Dřevo je v mnoha domácnostech dominantním materiálem v interiéru. Dřevěný nábytek či dřevěné parkety však vyžadují…

Novinky, akce a slevy e-mailem

Zaregistrujte se do našeho newsletteru a budeme vás informovat o novinkách, akcích a dalších zajímavostech z našeho eShopu. Vaši e-mailovou adresu nikdy nezneužijeme a neposkytneme třetí straně.